Niemalże każdego dnia zapisujemy najróżniejsze pliki na naszych nośnikach. Mogą to być jakieś zdjęcia, pliki wideo czy też dokumenty tekstowe. Czasami jednak zdarza się tak, że nasz komputer lub inne urządzenie jakiego używamy do zapisywania danych po prostu ulegnie awarii. W takim przypadku dochodzić może do utracenia naszych cennych plików. 

Sprawdzone metody odzyskiwania danych 

przywracanie utraconych danychWyobraźmy sobie taką sytuację, że pracujemy nad czymś od bardzo dawna i nagle efekty naszej pracy przepadają. Jest to sytuacja bardzo frustrująca i często jest tak, że osoby dotknięte takim problemem godzą się z porażką. W rzeczywistości wcale nie musi tak być. Możemy bowiem zdecydować się na przywracanie utraconych danych. Takie zadania są obecnie realizowane przez wiele firm działających w naszym kraju. Bardzo łatwo możemy takie firmy znaleźć w Internecie. Niemniej jednak jeśli doszło jedynie do przypadkowego usunięcia plików to możemy spróbować swoich sił w przywracaniu danych na swoje miejsce. Konieczne do takiego zadania będzie w tym wypadku posiadanie specjalistycznego oprogramowania. Na szczęście występuje ono obecnie również w wersjach opartych o darmową licencję. Oznacza to, że możemy sobie takie oprogramowanie pobrać i samodzielnie spróbować z niego korzystać. Pamiętajmy, że jest to program do korzystania niekomercyjnego. W przypadku gdy jednak mamy do czynienia z fizycznym uszkodzeniem sprzętu to będziemy musieli pomyśleć o znalezieniu fachowców. 

Pamiętajmy o tym by nigdy nie próbować odzyskiwać danych jeśli mamy do czynienia ze sprzętem uszkodzonym mechanicznie. Po podłączeniu takiego sprzętu do komputera może się okazać, że awarii ulegną pozostałe podzespoły. Jeśli więc nasz nośnik uległ poważnemu uszkodzeniu i chcemy coś z niego odzyskać to musimy zgłosić się do specjalistów. 

Kategorie: Informatyka