W obecnych czasach liczba problemów w relacjach interpersonalnych i zaburzeń psychicznych niestety wzrasta a kolejki do terapeutów i psychiatrów rosną. Wybór dobrego psychoterapeuty, mianowicie profesjonalisty, który prowadzi profesjonalne usługi z zakresu pomocy psychologicznej nie jest łatwy.

Cechy dobrego terapeuty

dobry terapeuta warszawaGdy mamy w planie udać się do terapeuty, a w gronie naszych znajomych znajduje się osoba, która zna się na rzeczy, warto zapytać ją o zdanie. Inaczej wygląda sprawa, gdy przeszukujemy Internet i w toku poszukiwań wpisujemy w wyszukiwarce hasło „dobry terapeuta Warszawa” i nazwiska wyświetlone na ekranie nic nam nie mówią. Profesjonalizm w parze z zaangażowaniem, płynącym z otwarcia się na drugiego człowieka stanowią podstawę do podjęcia się pracy terapeuty. Aby trafić na dobrego specjalistę, należy zwrócić uwagę na jego kwalifikacje zawodowe, certyfikowani terapeuci ukończyli czteroletni całościowy kurs psychoterapii i najczęściej należą do jakiegoś stowarzyszenia psychoterapeutów danego nurtu. Poza tym na ich stronie internetowej znajdziemy ścieżkę wykształcenia, dobry terapeuta nie powinien mieć nic do ukrycia co przebytej edukacji. Brak informacji o ukończonych studiach i szkole psychoterapii nie wróży raczej nic dobrego. Kolejną i dosyć nieoczywistą kwestią pozostają indywidualne odczucia po spotkaniu z terapeutą. Niektórzy klienci od razu mówią, że między nimi a terapeutą „dobrze zagrało” na pierwszym spotkaniu i czują, że przy nim mogą przejść przez proces pracy psychoterapeutycznej.

Inni, wręcz przeciwnie, mogą czuć żę z konkretnych powodwów nie dogadają się z jakimś teraputa i nie są w stanie z nim pracować. Cechą uniwersalną dobrego terapeuty jest pokora, chęć ciągłego rozwoju oraz zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności podczas pracy ze swoimi pacjentami.

Kategorie: Zdrowie