Polska jako kraj ma stosunkowo mało zabytków. Na pewno nie możemy równać się z Hiszpanią, Włochami czy też Wielką Brytanią. Nasze zabytki nie cieszą się też zbyt dużą sławą.

Pałace w naszym kraju na sprzedaż

pałacO ile przeciętny Polak umie wymienić chociaż 2-3 wybitnych malarzy światowych, tak za granicą za pewne nie wymieniliby żadnego z Polski. Jednak my nie mamy co się tym przejmować, ponieważ mamy naprawdę cudowne zabytki architektury. Zachwycają nas przede wszystkim zamki i pałace. Wymienić tu możemy zamek w Malborku, w Pszczynie czy też pałac w Wilanowie. Tych zabytków jest o wiele więcej i pewnie nigdy nie zdążymy ich wszystkich zwiedzić. Ostatnio często obserwuje się sprzedaż tych dóbr. Gdy ktoś wystawia zamek na sprzedaż, praktycznie od razu znajduje on swojego kupca. Jest duży popyt, dlatego też wzrasta podaż. Gdy widzę pałac na sprzedaż wystawiony przez państwo lub miasto, głęboko nad tym ubolewam. Wolałabym by dzieła zostawały w rękach publicznych. Chce kiedyś móc je odwiedzić, pokazać je dzieciom. Na szczęście każdy właściciel ma obowiązek udostępniania zabytku, który jest wpisany do rejestru i tutaj chwali się nasze polskie prawo. Obecnie pałace na sprzedaż już mnie tak mocno nie poruszają. Odkąd zajmuje się tą tematyką, wiem jak trudno jest taki zabytek utrzymać. Człowiekowi trudno spełnić wszystkie wymagania odnośnie zabytkowej kamienicy, a co tu dopiero zadbać dworki na sprzedaż. Dlatego ludzie się ich pozbywają. Dzięki temu mają one okazje wrócić do dawnych właścicieli i tak dworek na sprzedaż zatacza swoje koło. To całkiem zdrowy biznes. I choć sprzedaż takich dóbr zawsze wzbudza kontrowersje, ja w pełni to popieram.

Gdy nie mamy pieniędzy na utrzymanie auta, sprzedajemy je. Dajmy ludziom prawo do dysponowania swoimi dobrami i nie oceniajmy tego.

Kategorie: Budownictwo