Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie domów z użyciem pelletu było stosowane głównie w krajach zachodniej Europy. Wspomniany pellet uchodzi za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań ze świata ogrzewania domów. W związku z tym bardzo duża liczba osób decyduje się na montaż kotłów na pellet wewnątrz swoich domów w celu jego ogrzewania.

Polecane kotły do centralnego ogrzewania

kotły na pelletWspomniany we wstępie pellet produkowany jest z odpadów drzewnych. Są to głównie różnego rodzaju wióry, które są poddawane licznym procesom przetwórstwa między innymi takim jak prasowanie. Średnica takiego pelletu bywa różna ale najczęściej spotyka się takie o rozmiarach około 6 do 8 milimetrów. Rozwiązanie jakim jest pellet oprócz tego, że jest ekologiczne to dodatkowo jest bardzo wydajne. Według testów nieco ponad dwa kilogramy pelletu odpowiada kaloryczności jednego litra oleju opałowego. Żeby w naszych domach możliwe było ogrzewanie tego typu to konieczne są kotły na pellet. Nowoczesne kotły na pellet słyną z tego, że mogą pracować bezobsługowo nawet przez kilka dni. Wystarczy jedynie zadbać o to żeby w podajniku znalazła się odpowiednia ilość materiału na opał. Zdecydowanie interesującym rozwiązaniem jest to, że innowacyjne kotły mogą być sterowane z pozycji naszego komputera lub różnych urządzeń mobilnych. Korzystając z aplikacji, które są sparowane ze sterownikiem naszego kotła możemy zdalnie sterować temperaturą w naszym domu. Jest to szczególnie istotne dla osób bardzo zapracowanych.

Ogólnie rzecz biorąc rozwiązanie związane z opalaniem pelletem jest coraz popularniejsze i stopniowo wypiera z rynku inne rodzaje opałów. Mieszkańcy naszego kraju stawiają na ogrzewanie pelletem zarówno z tego powodu, że jest to rozwiązanie ekologiczne ale również dlatego, że nie ustępuje w niczym ogrzewaniu węglem czy drewnem. 

Kategorie: Dom