Każdego dnia, technologia niepohamowanie idzie do przodu. Postęp technologiczny, który ludzkość wykonała w ciągu ostatnich 20 lat, jest największym w historii. Szczególnie dobrze to widać, jeśli spojrzymy na monitory z poprzedniej dekady, a na monitory współczesne. Dzisiejsze monitory komputerowe są niemal bezramkowe i bardzo cienkie. Są jednak monitory w 100% bezramkowe tzw. bezszwowe.

Czym są bezszwowe monitory?

monitory bezszwoweOtóż monitory bezszwowe to najnowsze monitory, które nie posiadają w ogóle ramek i w większości są przystosowane do montowania na ścianach. Wyposażone w matryce IPS najczęściej o rozmiarach 47-55 cali, najczęściej używane są do tworzenia tzw. ścian wizyjnych. Jest to najwyższy standard, jeśli chodzi o ekrany naścienne, można je montować zarówno poziomo, jak i pionowo. Monitory te mają w domyśle łączyć się w jeden wielki ekran. Świetnie sprawdzają się w takich miejscach jak kluby, sale konferencyjne, centra handlowe, restauracje czy przestrzenie użyteczności publicznej. Bardzo popularne jest tworzenie z tych ekranów, całych ścian, które bardzo często znajdują zastosowanie na przykład we współczesnych teatrach, gdzie scenografia w dużej mierze wyświetlana jest cyfrowo. Połączenie ze sobą odpowiedniej ilości ekranów pozwala uzyskać obraz w najwyższych możliwych rozdzielczościach, co powoduje niesamowity efekt, ponieważ w rezultacie otrzymujemy ekran o przekątnej nawet 100 cali, przy okazji ciesząc oko najlepszą możliwą jakością 4k 60 fps.

Połączenie kilku takich monitorów w jeden to pomysł niepozbawiony sensu i wydaje mi się, że o wiele bardziej oszczędny niż kupowanie jednego wielkiego ekranu. Poza tym połączone monitory możemy cały czas konfigurować, zmieniać ich położenie, w zależności od potrzeby czy sytuacji, a to jest wygoda, na którą na razie pozwalają tylko te ekrany.

Kategorie: Technologia