Świnia – to delikatne zwierzę. Jest przy tym zwierzęciem dużym i może być niebezpieczna. Szczególnie wtedy, gdy dochodzi do porodu. Podczas bóli porodowych zazwyczaj maciora jest niespokojna. I właśnie przez te bóle może stać się niebezpieczna dla swego właściciela. Zwierzę może także przygnieść swoje nowo narodzone prosięta.

Kojce porodowe dla świń to bardzo dobry pomysł

kojec porodowy dla maciorKiedy maciora rodzi młode, może ich być nawet kilkanaście. Ważne jest zatem, aby ktoś odbierał ten poród. Najczęściej jest to sam właściciel świni, ale może to być także weterynarz. Maciora osiąga wagę nawet kilkuset kilogramów. W trakcie porodu nie zastanawia się nad własnym potomstwem, może zatem dojść do przygniecenia noworodka, lub nawet do zagryzienia ich przez matkę. W trakcie porodu (kolejnych parć) maciora mogłaby się obrócić i chcieć usunąć przyczynę swego bólu. Dlatego tak ważny jest kojec porodowy dla macior, który – z racji swojej funkcjonalności oraz mocnych i stabilnych prętów, może ochronić zarówno człowieka odbierającego poród maciory, jak i jej nowo narodzone prosięta. Kojce dla macior są wykonane z reguły ze stali szlachetnej (nie poddającej się rdzy), posiadają regulacje długości, szerokości, a także zmiany kąta w trakcie mocowania ukośnego. Są kojce, które posiadają specjalne miski na prosięta (mogą być one ze stali nierdzewnej, lub z ceramiki). Rodzące się noworodki nie są wtedy rzucane na zimny beton, tylko lądują w takiej misce i są odbierane przez pomagającego w całym porodzie.

Kojce mogą także służyć do karmienia nowo narodzonych prosiąt. Jeśli maciora się położy, może przecież nagle wstać i tym samym przygnieść prosięta. Kojec temu skutecznie zapobiega i pozwala „spać spokojnie” hodowcy. Nie musi się on już martwić jakimikolwiek wypadkami w chlewni.

Kategorie: Rolnictwo