Nie da się ukryć, że ugryzienia przez kleszcze bywają bardzo drażniące. Pozostawiają one na naszym ciele bardzo swędzące rany, które niekiedy dość długo się goją. Jednak najbardziej niebezpieczne jest to, że takie ugryzienia mogą powodować poważniejsze problemy zdrowotne. Przede wszystkim chodzi o to, że mogą prowadzić do rozwoju choroby zwanej boreliozą.

Badanie kleszczy na boreliozę

kleszcz badanieBorelioza jest chorobą, która w większości przypadków pojawia się u ludzi na skutek ugryzienia przez kleszcze. Niekiedy mogą Państwo spotkać się z takimi opiniami, że kleszcz musi być wbity w nasze ciało przynajmniej dwanaście godzin by zachodziło ryzyko uwolnienia się substancji wywołujących boreliozę. Należy jednak na takie kwestie patrzeć przez palce ponieważ często zdarzało się też tak, że do zarażenia dochodziło niedługo po ukąszeniu. Najlepszym ze sposobów na sprawdzenie czy nie jesteśmy zarażeni jest przebadanie owada, który nas ukąsił. Wyjęty z naszego ciała kleszcz badanie w kierunku boreliozy będzie mógł mieć wykonane w specjalnym laboratorium. Miejsca te znajdują się najczęściej w większych miastach. Niekiedy jednak swoje punkty pobrań mają także w mniejszych miejscowościach. Kleszcze są owadami, których niestety w naszym kraju nie brakuje. Możemy znaleźć je w wielu parkach, skwerach czy oczywiście w lasach. Dość często do ukąszenia przez kleszcze dochodzi w przypadku osób odpoczywających na leśnych łąkach.

Ogólnie rzecz biorąc kleszcz jest w zasadzie jedynym owadem, który może stanowić dla nas poważne zagrożenie. Oprócz niego groźne bywają jedynie pszczoły, które mogą wywoływać wstrząs anafilaktyczny u osób z alergią. Natomiast kleszcze są groźne dla każdego z nas. Nawet najmniejszy osobnik może być nosicielem boreliozy czy też może wywoływać kleszczowe zapalenie mózgu.