Wśród właścicieli domów od kilku lat panuje moda na stawy kąpielowe. Zastępują one tradycyjne baseny, umożliwiając pływanie w nich, a jednocześnie stanowiąc ozdobę ogrodu. Ich budowa przeprowadzana jest przez specjalizujące się w tym firmy i wymaga zastosowania specjalistycznych materiałów i technologii, dzięki którym zbiorniki będą w pełni funkcjonalne przez lata użytkowania.

Folia uszczelniająca dno stawu

folia do zbiorników wodnychStawy kąpielowe są wyjątkowo modne wśród właścicieli dużych ogrodów. Żeby były szczelne, po wykopaniu otworu odpowiedniej wielkości, użyta zostaje specjalna folia do zbiorników wodnych. Wykłada się nią dno, dzięki czemu zachowa ono swoją szczelność. Jest ona ponadto bardzo wytrzymała na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Na nią wysypane zostają warstwy podłoża, a strefa kąpielowa może zostać wydzielona poprzez położenie płytek. Następnie zbiornik zostaje napełniony i rozpoczyna się nasady odpowiedniej roślinności. Właściwie dobrane gatunki, pełnią funkcję naturalnego filtra. Stawu takiego nie chloruje się i nie ozonuje, jest to więc niezbędne do zachowania odpowiedniej jakości wody. Pamiętać tylko należy o regularnym sprawdzaniu, czy nie rozwijają się w niej niebezpieczne mikroorganizmy, aby w porę można było się ich pozbyć, nie narażając zdrowia użytkowników. Ważne jest też coroczne sprawdzanie szczelności oraz ewentualne uzupełnianie wody w zbiorniku.

Stawy kąpielowe zyskują coraz większą popularność. Nie tylko zastępują basen, ale też stanowią niezwykłą ozdobę pokoju. Ich budowa zakłada użycie specjalnej folii uszczelniającej i odpowiedniego podłoża. Najważniejsze jest jednak zasadzenie w zbiorniku odpowiednich gatunków roślin, które pełnić będą rolę naturalnego systemu filtrującego. Wystarczy jedynie regularnie kontrolować jakość wody.

Kategorie: Budownictwo