Rozrzutniki do obornika są bardzo popularnym maszynami, z jakich korzysta się podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Zadaniem rozrzutnika jest równomierne rozrzucenie obornika na pola. Jednak, czy to jedyne zastosowanie tych maszyn w rolnictwie? W tym artykule zdradzimy wam, że jednak nie tylko!

Co można rozrzucać rozrzutnikiem do obornika?

nowe rozrzutniki do obornikaJak sama nazwa wskazuje, oczywiście obornik. Właśnie w tym celu powstaję te przyczepy. Nowe rozrzutniki do obornika posiada z tyły naczepy specjalne wałki, których zadaniem jest rozdrabianie obornika, a następnie równomierne rozrzucanie rozdrobnionego obornika po polu. Jednak podobnie może być w przypadku kompostu, a także niektórzy gospodarze używają tych maszyn jako rozrzutniki do wapna dolomitowego. Gdy takie nowe rozrzutniki do obornika odpowiednio się zaadoptuje to także można je wykorzystywać podczas transportu płodów rolnych. Także taka przyczepa umożliwiają wyładunek poziomy tychże transportowanych płodów rolnych. W niektórych przypadkach aby zwiększyć uniwersalność tych przyczep stosuje się nadstawki z siatki lub pełne. Jak już było wspomniane rozrzutniki wykorzystuje się w transporcie. Wystarczy zdemontować adapter – wałki z tyłu naczepy, dzięki czemu uzyska się przyczepę, które jak wiadomo mają wiele zastosować w rolnictwie, nie tylko do transportu płodów rolnych. Zaletą rozrzutników obornika, nie zależenie do czego się je wykorzystuje jest fakt, że są całkowicie przystosowane do transportu na drogach publicznych.

Rozrzutniki obornika mają wiele zastosowań, jednak jego głównym jest nawożenie pól obornikiem. Takie maszyny – przyczepu umożliwiają rozdrabnianie i rozrzucanie obornika. Wyrzut obornika z przyczepy, zależy od umiejscawiania wałków do wyrzuty, mogą one być z boku, przodu, ale najczęściej występują z tyłu rozrzutnika. 

Kategorie: Rolnictwo